Mevcut kısıtlamalar

Çocuklarınız PS4™ sistemini kullanacaksa, ebeveyn veya vasi ebeveyn kontrollerini kullanarak çeşitli içeriklere veya özelliklere erişimi kısıtlayabilir.

Çocuklarınızın bir yetişkin hesabı kullanarak PS4™ sisteminde oturum açmalarını engellemek için, aşağıdaki ayarlara ek olarak bir oturum geçiş kodu belirleyin. Geçiş kodunu belirlemek için (Ayarlar) > [Oturum Ayarları] > [Oturum Geçiş Kodu Yönetimi] öğelerini seçin.

PS4™ sisteminizin kullanımını kısıtlama

Ayarların nasıl yapılandırılacağı ile ilgili ayrıntılı bilgi için "PS4 Sistem Sınırlamaları" bölümüne bakın.

Ebeveyn veya vasinin yapabilecekleri Açıklama
Yeni kullanıcı oluşturma ve konuk oturumunu kısıtlama. Yalnızca mevcut kullanıcıların PS4™ sisteminde oturum açmasına izin verin. Bu ayarı, çocuklarınızın izniniz olmadan sınırsız kullanıcı hesapları oluşturmalarını ve kullanmalarını engellemek için kullanın.
İnternet tarayıcısı kullanılırken şüpheli web sitelerini engelleme. Sahte veya güvenli olmayan web sitelerini engelleyen harici bir web filtreleme hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bu hizmet aynı zamanda çocuklar için uygun olmayan web sitelerine erişimi engeller.*
*
Hizmetlerin kullanımı ücrete tabi olabilir.

Belirli çocuklar için kısıtlamaları ayarlama

Ayarların nasıl yapılandırılacağı ile ilgili ayrıntılı bilgi için "Aile Yönetimi" bölümüne bakın.

Ayrıca PlayStation™Network'e hiç giriş yapmamış aile üyeleri dışındaki kullanıcılar için ebeveyn kontrollerini ayarlayabilirsiniz. (Ayarlar) > [Ebeveyn Kontrolleri/Aile Yönetimi] öğelerini seçin, ardından [Bu PS4 Sistemindeki Kullanıcılar] üzerinden ebeveyn kontrolleri ayarlamak istediğiniz kullanıcıyı seçin.

Ebeveyn veya vasinin yapabilecekleri Açıklama
PlayStation™Network için Sohbet / Mesaj özelliğinin kullanımını engelleme.*1 Diğer kullanıcılarla metinli sohbet, sesli sohbet ve mesajlaşma gibi PlayStation™Network iletişim özelliklerini kısıtlayabilirsiniz.
PlayStation™Network'te oyuncu tarafından oluşturulan içeriklere erişimi engelleme.*1 Oyuncuların oluşturduğu içeriklerin görüntülenmesini ve çocuğunuzun içerik paylaşmasını kısıtlayabilirsiniz.
Çevrimiçi İçerikler için yaş filtresi uygulama*1*2 Çocuğunuzun yaşına bağlı olarak çevrimiçi oyun özelliklerine ve PlayStation™Store içeriklerine erişimini kısıtlayabilirsiniz.*3
PlayStation™Store için aylık harcama limiti belirleme.*1*3 Her çocuğun her ay PlayStation™Store'da harcayabileceği maksimum para miktarını girebilirsiniz.
Çocukların, yaş kısıtlaması olan uygulamaları başlatmasını, oyunları oynamasını veya videoları oynatmasını engelleme. Çocuklarınızın oyun ve video içeriklerinin kullanımını yaşla kısıtlamak için bir ebeveyn kontrolü düzeyi belirleyebilirsiniz.
PS4™ sisteminiz oyun veya video yazılımına eklenen derecelendirmeyle önerilen yaş bilgilerini okur. Sistem sadece belirlediğiniz ebeveyn kontrolü düzeyine yaş olarak uygun içeriği oynatır.
PlayStation®VR kullanımını kısıtlama. VR gözlüğünün kullanımını kısıtlayabilirsiniz.
İnternet tarayıcısının kullanımını kısıtlama. PS4™ sisteminizde (İnternet Tarayıcısı) kullanımını kısıtlayabilirsiniz.
*1
Ayarlar yalnızca PlayStation™Network'e erişmesine izin verdiğiniz çocuklar için geçerlidir. Kısıtlamalar, PlayStation®Vita sistemi veya (PlayStation®App) kullanırken de cihazlara uygulanır.
*2
Çevrimiçi içerikler için yaş filtresi yalnızca belirli ülkelerde veya bölgelerde kullanılabilir. Ayrıntılı bilgi için, ülke veya bölgenizin müşteri desteği web sitesini ziyaret edin.
*3
PlayStation™Store yalnızca belirli ülkelerde ve bölgelerde ve belirli dillerde kullanılabilir. Ayrıca PlayStation™Store tarafından sunulan içerik ve hizmet türleri ve özel içerik ülkelere ve bölgelere göre değişiklik gösterebilir. Ayrıntılı bilgi için, ülke veya bölgenizin müşteri desteği web sitesini ziyaret edin.