Aile Yönetimi

PS4™ sisteminizin kullanıcılarını veya diğer oyuncuları ailenize ekleyin. Ailenizi oluşturduğunuzda, ailenizdeki her çocuk için ebeveyn kontrollerini özelleştirebilir ve PS4™ sisteminizi güvenle kullanmalarını sağlayabilirsiniz.

 • Aile özelliklerinin kullanımı ile ilgili koşullar ülkeye veya bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Ayrıntılı bilgi için, ülke veya bölgenizin müşteri desteği web sitesini ziyaret edin.
 • Ebeveyn kontrollerini bilgisayarınızdan veya akıllı telefonunuzdan yapılandırabilirsiniz.
  https://www.playstation.com/acct/family
 • Ayrıca PlayStation™Network'e hiç giriş yapmamışlarsa, aile üyeleri dışındaki kullanıcılar için ebeveyn kontrollerini ayarlayabilirsiniz. (Ayarlar) > [Ebeveyn Kontrolleri/Aile Yönetimi] öğelerini seçin, ardından [Bu PS4 Sistemindeki Kullanıcılar] üzerinden ebeveyn kontrolleri ayarlamak istediğiniz kullanıcıyı seçin.

Ailenizi oluşturma

Ayarları görüntüleme veya değiştirme

Ebeveyn kontrolü seçenekleri

Ailenizi oluşturma

Aile yöneticisi, aile üyeleri ekleyebilen ve yönetebilen yetişkin bir kullanıcıdır.
(Ayarlar) > [Ebeveyn Kontrolleri/Aile Yönetimi] > [Aile Yönetimi] öğelerini seçin, ardından giriş bilgilerinizi girmek için ekrandaki talimatları takip edin. [Şimdi Kur] öğesini seçin, ardından aile üyeleri eklemek için ekrandaki talimatları takip edin.

 • Bir kullanıcı yalnızca bir ailede olabilir.
 • Yeni kullanıcılar oluşturarak bunları aile üyesi olarak ekleyebilirsiniz. Kullanıcı bir çocuk ise, çocuğun yaşına bağlı olarak çocuğun PlayStation™Network'e katılmasına izin verip vermeyeceğinizi soran bir mesaj görüntülenebilir. Çocuğunuzun PlayStation™Network'e katılmasına izin vermeden önce ebeveyn kontrollerini ayarlayabilirsiniz.

Bir Ebeveyn/Vasi Atama

Aile yöneticisi olarak başka bir yetişkini bir ebeveyn veya vasi olarak atayabilirsiniz.
(Ayarlar) > [Ebeveyn Kontrolleri/Aile Yönetimi] > [Aile Yönetimi] öğelerini seçin, ardından giriş bilgilerinizi girmek için ekrandaki talimatları takip edin. Atamak istediğiniz bir yetişkin aile üyesini seçin, ardından [Ebeveyn/Vasi] için onay kutusunu seçin.

Ayarları görüntüleme veya değiştirme

Giriş bilgilerinizi girmek için (Ayarlar) > [Ebeveyn Kontrolleri/Aile Yönetimi] > [Aile Yönetimi] öğesini seçin ve ardından ekrandaki talimatları izleyin. Aşağıdaki ayarları görüntülemek veya değiştirmek için bir aile üyesi seçin.

Aile Üyesi Bilgileri

Bir aile üyesinin hesap bilgilerini görüntüleme. Bir aile üyesi PlayStation™Network'e giriş yaptıktan sonra aile üyesinin giriş kimliği gibi bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.

Aileden Çıkar

Seçili üye bir ebeveyn veya vasi ise ve ailenizden çıkardıysanız, bu kişi ebeveyn kontrollerini ayarlayamaz. Bu ayar yalnızca aile yöneticisi, çıkarmak üzere yetişkin bir aile üyesi seçtiğinde geçerlidir.

Aileden Çık

Aileden ayrıldıktan sonra kendi ailenizi oluşturabilirsiniz veya başka bir aileye katılabilirsiniz. Bu ayar yalnızca yetişkin aile üyeleri aileden ayrılmayı kendileri seçerse geçerlidir.

Aile yöneticileri ailelerinden ayrılamaz.

Ebeveyn Kontrolleri

Bu ayar yalnızca aile yöneticileri ve ebeveyn veya vasi bir çocuk aile üyesi seçtiğinde kullanılabilir. Kullanılabilecek ebeveyn kontrolleri ile ilgili ayrıntılar için bkz. "Ebeveyn kontrolü seçenekleri".

Şifreyi Sıfırla

Çocuğunuzun PlayStation™Network'e giriş yapmak için kullandığı şifreyi değiştirin. Bu ayar yalnızca aile yöneticileri bir çocuk aile üyesi seçtiklerinde kullanılabilir.

PlayStation Network'e katılıyor

Bir aile üyesinin PlayStation™Network'e katılma iznini kaldırın. Bunu aile üyesi ilk kez giriş yapmadan önce gerçekleştirmeniz gerekir. Bu ayar yalnızca aile yöneticileri PlayStation™Network'e hiç giriş yapmamış bir aile üyesi seçtiğinde kullanılabilir.

Kullanıcı Profilini Sil

Bir kullanıcı profilini sildiğinizde, kayıtlı veriler, ekran görüntüleri ve video klipler gibi PS4™ sisteminizde ilgili kullanıcı tarafından yönetilen veriler de silinecektir. Bu ayar yalnızca aile yöneticilerinin PlayStation™Network'e hiç giriş yapmamış bir aile üyesini seçtiğinde kullanılabilir.

Ebeveyn kontrolü seçenekleri

Kullanılabilecek ayarlar, ülkeye ve bölgeye veya çocuğunuzun hesabının durumuna göre değişiklik gösterir. Ayrıntılı bilgi için, ülke veya bölgenizin müşteri desteği web sitesini ziyaret edin.

Diğer Oyuncularla İletişim

PlayStation™Network iletişim özelliklerini kısıtlamak için bu ayarı kullanın.

 • Oyunda sohbete katılma.
 • Oyun içinde mesaj gönderme ve alma. (Bu ayar oyuncular tarafından düzenlenemeyen ön ayarlı ifadelere sahip mesajlar için geçerli değildir.)
 • (Grup) konumlarına katılma.
 • (Mesajlar) içinde mesaj gönderme ve alma.
 • Arkadaşlık isteklerini ve oyun davetlerini görüntüleme ve bunlara yorum girme.

Diğer Oyuncuların Oluşturduğu İçerikleri Görüntüleme

Bu ayarı, PlayStation™Network üzerinde kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriklerin görüntülenmesini ve çocuğunuzun PlayStation™Network üzerinden içerik paylaşımını kısıtlamak için kullanın. Oyuncular tarafından oluşturulan içeriklerle ilgili bazı örnekler aşağıda verilmiştir.

 • Ekran görüntüleri
 • Video klipler (oyun videoları)
 • Yayınlar (oyun akışı)
 • Kullanıcıların oyun içinde oluşturabileceği içerikler
 • Etkinliklerle ilgili yorumlar ve kullanıcı profillerindeki kimlik belirtimleri gibi kullanıcıların serbestçe girebileceği metinler

Çevrimiçi İçerikler için Yaş Filtrelemesi

Çocuğunuzun yaşına bağlı olarak çevrimiçi oyun özelliklerine erişimi kısıtlayın ve PlayStation™Store'da yer alan oyunları ve içerikleri gizleyin.

Aylık Harcama Limiti

Her çocuğun her ay PlayStation™Store'da harcayabileceği maksimum para miktarını ayarlayın.

Oyunlar için Yaş Düzeyi

PS4™ sisteminizde her çocuk için belirlediğiniz ebeveyn kontrolü ile oynanabilecek oyunları kısıtlayan oyun kısıtlamaları ile ilgili ebeveyn kontrolü birleşimidir. Örneğin bir oyunun kullanımını "4" ebeveyn kontrol düzeyi ile kısıtlamak isterseniz, PS4™ sisteminizin ebeveyn kontrolü düzeyini bir sayı düşük olacak şekilde, "3" olarak ayarlayın. PS4™ sisteminizdeki ebeveyn kontrol düzeyini "3" olarak ayarlandığında, kullanıcıların düzey "4" veya daha yüksek oyunları oynamasını kısıtlar.
[İzin Verildi] öğesine ek olarak, 11 ebeveyn kontrolü düzeyi vardır. Ebeveyn kontrol sayısı ne kadar düşük olursa, kısıtlama o kadar sıkı olur. Varsayılan ayar "9" şeklindedir.

Oyunlardaki ebeveyn kontrol düzeylerini aşağıdaki yöntemlerden biriyle kontrol edebilirsiniz.

 • Diskteki oyunlar, paketlerinde puan düzeyi bilgileri olan etiketlerle satılır. Oyun puan düzeylerinin hangi ebeveyn kontrolü düzeylerine karşılık geldiğini öğrenmek için, bkz. "Oyun derecelendirme etiketlerinin ve ebeveyn kontrolü düzeylerinin birleşimleri".
 • Ekranda bir oyunun ebeveyn kontrolü düzeyini görüntülemek için içerik alanında oyunu seçin, OPTIONS düğmesine basın ve [Bilgi] öğesini seçin. Oyunda yaş kısıtlaması olduğunda, ebeveyn kontrolü düzeyi [Ebeveyn Kontrolü] alanında görünür.

Blu-ray Disc™ and DVD Vieolar için Yaş Düzeyi

Yaş kısıtlamaları olan Blu-ray Disc™ veya DVD videolarının oynatılmasını kısıtlama.

 • Blu-ray Disc™
  Varsayılan ayar [İzin Verildi] şeklindedir. [İzin Verildi] seçeneğine ek olarak, belirli bir yaş seçebilirsiniz. Kısıtlamayı sıkılaştırmak için daha düşük bir yaş seçin.
 • DVD
  Varsayılan ayar [İzin Verildi] şeklindedir. [İzin Verildi] seçeneğine ek olarak, sekiz düzeyden birini seçebilirsiniz. Kısıtlamayı sıkılaştırmak için daha düşük bir düzey seçin.
 • Ebeveyn Kontrolü için Ülke ya da Bölge
  Diskin ebeveyn kontrolü kısıtlaması için ülke veya bölge seçin. Varsayılan ayar [United States] şeklindedir. Bu ayarı değiştirmek genellikle gerekli değildir.

PlayStation VR Kullanma

VR gözlüğünün kullanımını kısıtlama.

12 yaşın altındaki çocuklar PS VR'ı kullanmamalıdır.

İnternet Tarayıcısını Kullanma

(İnternet Tarayıcısı) öğesinin çalıştırılmasını engellemek için bu ayarı kullanın. Varsayılan ayar [İzin Verildi] şeklindedir.