XMB™ hakkında > Ebeveyn kontrolü ayarlarını kullanma

Ebeveyn kontrolü ayarlarını kullanma

PS3™ sistemi, içeriğin ebeveyn kontrolü kısıtlamalarıyla (oyun veya video içeriği gibi) oynatılmasını veya Internet'in kullanımını sınırlayan ebeveyn kontrolü ayarlarını içerir. Yetişkin kişiler için hazırlanmış içeriği çocukların izleyememesi için bu ayarları yapabilirsiniz.

Kısıtlama yöntemi ve ayar yöntemi içerik türüne göre değişse de bu tür içerik bir parolayla kısıtlanır. * Ebeveyn kontrolü ayarları yapılırken veya ebeveyn kontrolü kısıtlamalarıyla içerik kullanırken bir parola gerekir.

PSNSM içeriğini içermez.

Bir parola ayarlama

1.

(Ayarlar) > (Güvenlik Ayarları) öğesini seçin.

2.

[Şifreyi Değiştir] öğesini seçin. Parola ayarlamak için ekrandaki yönergeleri izleyin. Parola satın alındığında varsayılan olarak [0000] değerine ayarlıdır.

Kısıtlanabilen içerik

İçerik Kısıtlama şeması Ayar kısıtlama yöntemi
Oyunlar Bir PS3™ sisteminde ebeveyn kontrolü düzenini ayarlayarak ayar düzeyini aşan oyunların oynatılmasını kısıtlayabilirsiniz. (Ayarlar) > (Güvenlik Ayarları) altındaki [Ebeveyn Kontrolü] içindeki bu seçeneği ayarlayabilirsiniz.
DVD'ler Bir PS3™ sisteminde ebeveyn kontrolü düzenini ayarlayarak ayar düzeyini aşan DVD'lerin oynatılmasını kısıtlayabilirsiniz. Bu seçeneği (Ayarlar) > (Güvenlik Ayarları) altında [DVD - Ebeveyn Kontrolü] ve [BD / DVD - Ebeveyn Kontrolü Bölge Kodu] içinde ayarlayabilirsiniz.
BD'ler (Blu-ray Disc) Bir PS3™ sisteminde ebeveyn kontrolü düzenini ayarlayarak ayar düzeyini aşan BD'lerin oynatılmasını kısıtlayabilirsiniz. Bu seçeneği (Ayarlar) > (Güvenlik Ayarları) altında [BD - Ebeveyn Kontrolü] ve [BD / DVD - Ebeveyn Kontrolü Bölge Kodu] içinde ayarlayabilirsiniz.
Web sitesi tarama PS3™ sisteminde bir ebeveyn kontrolü düzeyi ayarlayarak Internet tarayıcısını başlatma özelliğini kısıtlayabilirsiniz. (Ayarlar) > (Güvenlik Ayarları) altındaki [Internet Tarayıcısı Başlatma Kontrolü] içindeki bu seçeneği ayarlayabilirsiniz.
Internet'i kullanırken web sitelerinin türü ve uygunluğunu kontrol etmek için bir Web filtreleme hizmeti kullanabilirsiniz ve otomatik olarak uygunsuz Web sitelerinin görüntüsünü engelleyebilirsiniz. Bu hizmeti kullanırken ücret ödemek gerekebilir. Bu tür hizmeti kullanmayı (Ağ) altında (İnternet Tarayıcısı) içinde ayarlayabilirsiniz. *1 *2
PSNSM *3 Ebeveyn veya veli, bir ana hesap tutarak sohbet kullanımını kısıtlayabilir veya alt hesaplarla (küçüklerin kullandığı hesaplar) PSNSM içinde cüzdan için aylık harcama sınırı kullanabilir. Bu kısıtlamaları ana hesabı kullanarak PS3™ sisteminde oturum açarak ve sonra (PlayStation™Network) > (Hesap Yönetimi) > (Alt Hesap Yönetimi) öğesini seçerek ayarlayabilirsiniz. *4
*1

Kullanılabilen hizmet türleri ülkeye veya bölgeye göre değişir.

*2

Ayar yöntemi hizmete göre değişir. Ayrıntılar için, hizmet sağlayıcısının web sitesini ziyaret edin. Web sitesine bağlantı (İnternet Tarayıcısı) menüsünde (Tarayıcı Güvenliği) altında görüntülenir.

*3

PSNSM ve (PlayStation®Store) yalnızca bazı ülkelerde / bölgelerde ve dillerde bulunabilir.

*4

(PlayStation™Network) altında (Kaydol) içinde bir Sony Entertainment Network hesabı oluşturabilirsiniz.

İpuçları

  • Kullanılmakta olan içerik ebeveyn kontrolü kısıtlamalarıyla ayarlandıysa oynatma yalnızca PS3™ sisteminde kısıtlanabilir.
  • Hesap oluşturmada kaydedilen bir hesap tutucusunun yaşı için uygun olmayan içerik artık (PlayStation®Store) içinde görüntülenmez.

XMB™ hakkında > Ebeveyn kontrolü ayarlarını kullanma