Aile Yönetimi

Bir aile oluşturduğunuzda ailenize çocukları ve diğer oyuncuları ekleyebilirsiniz. Her bir çocuk için ebeveyn kontrollerini özelleştirebilirsiniz.
Aile üyeleri aşağıdakileri içerir.

 • Aile Yöneticisi
  Bir aile oluşturduğunuzda aile yöneticisi olursunuz. Aile yöneticisi olarak aile üyelerini ekleyebilir ve yönetebilir ve ebeveyn kontrollerini ayarlayabilirsiniz. Bir aile oluşturmak için yetişkin olmanız gerekir.
 • Ebeveyn/Vasi
  Ebeveyn veya vasi olarak ebeveyn kontrollerini ayarlayabilirsiniz. Aile yöneticisi başka bir yetişkin aile üyesini ebeveyn veya vasi olarak atayabilir.
 • Aile Üyeleri
  Bir aileye eklenen tüm kullanıcılar aile üyesidir.

Ailenizi oluşturma

Yeni bir aile oluşturabilir veya zaten var olan bir aileye katılabilirsiniz.
(Ayarlar) > [Ebeveyn Kontrolleri/Aile Yönetimi] > [Aile Yönetimi] öğelerini seçin ve giriş bilgilerinizi girmek için ekrandaki talimatları izleyin.

 • Bir kullanıcı tek seferde yalnızca bir ailede olabilir.
 • Çocuklar kullanıcı hesaplarını oluşturan yetişkinin ailesine otomatik olarak eklenir. Çocuklar eklendikleri aileden çıkarılamaz; bu nedenle bir çocuk için kullanıcı hesabı oluşturmayı amaçlayan yetişkinin aile yöneticisi olduğundan emin olun.

Yeni bir aile oluşturma

[Şimdi Kur] veya [Kendi Ailenizi Kurun] öğelerini seçin ve aile üyelerini eklemek için ekrandaki talimatları izleyin.
Üyeleri ailenize aşağıdaki iki yoldan biriyle ekleyebilirsiniz.

 • Bir oyuncuya aile talebi gönderin.
 • Yeni kullanıcı oluşturun.

Mevcut bir aileye katılma

Mevcut bir aileye katılmak için aile yöneticisinden aile talebi almanız gerekir. Aile talebi aldığınızda, [Alınan Aile Talepleri] konumundan katılmak istediğiniz aileyi seçin.

Aile yöneticisinin yapabilecekleri

(Ayarlar) > [Ebeveyn Kontrolleri/Aile Yönetimi] > [Aile Yönetimi] öğelerini seçin ve giriş bilgilerinizi girmek için ekrandaki talimatları izleyin.

Aile Üyesi Ekle

[Aile Üyesi Ekle] öğesini seçin ve başka bir oyuncuya aile talebi gönderin ya da yeni bir kullanıcı oluşturun.

Bir ebeveyn/vasi atama

Atamak istediğiniz yetişkin bir aile üyesini seçin ve [Ebeveyn/Vasi] onay kutusunu seçin.

Aileden Çıkar

Ebeveyn veya vasi bir aile üyesini kaldırmak bunun ebeveyn kontrollerini ayarlama yeteneğini de kaldırır. Bu ayar yalnızca yetişkin bir aile üyesi seçildiğinde kullanılabilir.

Ebeveyn Kontrolleri

Aile yöneticisinin yanı sıra ebeveyn veya vasi de ebeveyn kontrolleri ayarlarını yönetebilir. Bu ayar yalnızca çocuk aile üyesi seçildiğinde kullanılabilir. Ayrıntılı bilgi için bkz. "Kısıtlamalar hakkında".

Şifreyi Sıfırla

Çocuğunuzun PlayStation™Network'e giriş yapmak için kullandığı şifreyi değiştirin. Bu ayar yalnızca çocuk aile üyesi seçildiğinde kullanılabilir.

PlayStation Network’e katılmak

Çocuğunuza PlayStation™Network'e erişim izni verebilirsiniz.
İlk başta [İzin Verildi] öğesini seçseniz bile, çocuğunuz PlayStation™Network'e ilk kez giriş yapmadan önce [İzin Verilmedi] olarak değiştirebilirsiniz. Bu ayar yalnızca PlayStation™Network'e hiç giriş yapmamış çocuk bir aile üyesi seçildiğinde kullanılabilir.

Kullanıcı Profilini Sil

Bir kullanıcı profilini sildiğinizde, kayıtlı veriler, ekran görüntüleri ve video klipler gibi PS4™ sisteminizde ilgili kullanıcı tarafından yönetilen veriler de silinir. Bu ayar yalnızca PlayStation™Network'e hiç giriş yapmamış bir aile üyesi seçildiğinde kullanılabilir.

Aile üyelerinin yapabilecekleri

(Ayarlar) > [Ebeveyn Kontrolleri/Aile Yönetimi] > [Aile Yönetimi] öğelerini seçin ve giriş bilgilerinizi girmek için ekrandaki talimatları izleyin.

Aile Üyesi Bilgileri

Bir aile üyesinin hesap bilgilerini görüntüleme. Bir aile üyesi PlayStation™Network'e önce giriş yaptığında aile üyesinin giriş kimliği gibi bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.

Aileden Çık

Geçerli ailenizden ayrıldıktan sonra kendi ailenizi oluşturabilirsiniz veya başka bir aileye katılabilirsiniz. Bu ayar yalnızca yetişkin aile üyeleri kendileri seçerse kullanılabilir.

Aile yöneticileri ve çocuk aile üyeleri ailelerinden çıkamaz.